Yoga; farkındalık ve denge sanatıdır. Yoga, insanı var eden (Beden-Zihin- Ruh) tüm parçaları bir araya getirmeyi ve yaşama her anlamda uyum sağlamayı, daha sağlıklı bireyler olabilmemiz için bedensel ve zihinsel enerjiyi yapıcı bir şekilde kullanmayı öğretir. Günümüz dünyası ve günlük işlerin yoğunluğu bize kendimiz olmayı, kendimiz gibi davranmayı unutturtur. Beden ve zihnin, sürekli maruz bırakıldığı yorgunluk, baskı ve stres sonucu duygusal kararlılık ve denge hali bozulmaya başlar, öfke ve depresyon ortaya çıkar. Fiziksel bedende ise stres, kemiklerdeki kalsiyumu tüketir ve bedendeki hormon dengesini bozar. İnsanoğlu duyularıyla hareket eder ve içinde yaşadığı dünyayı duyularıyla algılar.

Sıkıntı ile stres, bedenimizin ve zihnimizin içinde sıkışıp kalır ve bizler farkında olmadan hayatımızı esir alarak bizi köleleştirir. Tüm bunlara bağlı olarak fiziksel bedenimizde, kişisel ve sosyal çevremizde körelme, iletişim problemleri ve yaşam kalitemizde azalma başlar. Bu durumda hayat boyu zindelik yaratacak alışkanlıkların edinilmesi çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlığın tanımı: Fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal olarak tam anlamıyla iyi olma hali olarak tanımlanmıştır. YOGA da sağlığa bu açıdan yaklaşır. İnsanı bir bütün olarak düşünüp bedeni, zihni ve ruhu uyum içinde birbirine kaynaşmış tek bir birim haline getirir.

YOGA ÇALIŞMALARI

BÖLÜMLER

 • Nefes

  Hayatımızın yakıtıdır. Zihinle madde, vücutla ruh arasındaki köprüdür. İnsanı yürüyen bir akvaryuma benzetebiliriz. Akvaryumun suyu yenilenmedikçe ve arınmadıkça su yosun tutmaya başlar ve yosun tutmuş suda balıklar nasıl yarı baygın yüzüyorsa hücrelerde arınmamış kanda yarı baygın yüzeceklerdir. Herbir organ sadece sinir sistemine bağlı olarak çalışırken Akciğerlerimiz hem sinir sistemi, hem de irademize bağlı hareket edebilir. Onu bilinçli kullanmak ve en üst düzeyde yararlanmak sağlıklı yaşama doğru atılacak ilk adımdır. Nefes tüm yaşam biçimlerinin sürekliliğini sağlayan evrensel enerjidir. Nefes çalışmaları: tüm dokulara daha çok oksijen sağlamanın yanı sıra dikkatimizin soluma sürecine odaklanmasını sağlar. Bunun tüm sistem üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır.

 • Hareketler

  Bedene yeni bir dil öğretmektir. Yavaş, huzurlu ve bilinçli yapılmalıdır. Yavaş hareketlerle çalışan kas, kendi kas gücünü ve esnekliğini kullanırken, çabuk çalışan kas hareketin hızıyla sürüklenir. Hareketler bedeni güçlendirerek, hafifçe gererek ve her bölgeyi dengeleyerek bedendeki her eklemin tüm hareket alanının kullanıldığı fiziksel egzersizlerdir. Çalışan kaslara gerekli oksijeni sağlamak için düzenli soluma ile eş zamanlı uygulanır. Bizlere potansiyel enerjimizi kullanmayı öğretir. Beden-zihin ilişkisi gelişir.

 • Meditasyon

  Bilinç halindeki zihnin rahatlatılmasıdır. Çünkü, zihin odaklanmadıkça bedensel enerjimizi doğru kanalize edemeyiz. İnsan yalnız beyni ile değil kaslarıyla da düşünür. Örneğin öfkelendiğimizde kaslar gerilir, nefesler sıklaşır, kalp hızlanır, kan basıncı yükselir buna bağlı olarak sindirim sistemi bozulur. Bu örnekten de anlaşılıyor ki düşünce yalnız kasları değil tüm mekanizmayı etkiler.Bu nedenle zihin ve beden arasında denge sağlanmalıdır. Meditasyonun amacı boşa harcanan enerjiyi bilinçli olarak bedende depolamaktır. Yogada; gevşemek bir’’ sanat ’’ nefesler bir ‘’bilim’’ hareketler zihin ile beden arasında sağlanan ‘’uyumun ilmi’’olmalıdır.

being-builderbeing-builderbeing-builder
 • 1735 Sokak No:216 K:1 D:2 Bostanlı/Karşıyaka/İZMİR
 • +90 532 790 20 89
 • info@studyoyoga.com

© Copyrights Stüdyo Yoga 2018. Tüm hakları saklıdır. Designed by OMG Dizayn